Ako správne napísať adresu na obálku?

Ani v čase elektronickej komunikácie sa väčšina ľudí nezaobíde aspoň bez občasnej nutnosti poslať klasický list. Viete, ako správne napísať adresu na obálku? Nie je to žiadna veda, napriek tomu treba venovať tomu dostatočnú pozornosť, aby list došiel tam, kam má, a nevracal sa späť alebo dokonca neskončil niekde na polceste.

Základné informácie

 

    1. Adresa sa píše na stranu obálky, na ktorej nie je zatváracia chlopňa, a to do jej pravej dolnej štvrtiny.
    2. Je nutné písať takou písacou potrebou, ktorú nemožno zmazať alebo upraviť. Nepoužívajte ceruzku, pastelky, prepis alebo preklep. Adresa nesmie byť napísaná červeno alebo luminiscenčným farbivom.
    3. Adresa môže mať minimálne 3 riadky, maximálne 6 riadkov. Musí však obsahovať jednoznačné určenie adresáta a presné miestne údaje, aby nedošlo k zámene.
    4. Písmo musí byť čitateľné; môže byť písací, ale v tom prípade meno adresáta napíšte prútikovým písmom. Žiadne prepisovanie, podčiarknutie ani zvýrazňovanie.
    5. Ak je adresa vytlačená strojovo alebo počítačovo, ideálna veľkosť písma je 12b.

Vzor adresy

    1. Na prvý riadok napíšte oslovenie. Napr. Pán, Pani, Vážený pán, Vážená pani…
    2. Druhý riadok patrí menu – prútikovým písmom napíšte krstné meno aj priezvisko.
    3. Tretí riadok: Názov ulice a číslo popisné. Pokiaľ sa jedná o oblasť, kde nie sú ulice pomenované, napíšte len číslo popisné (napr. Č. p. 77).
    4. Do ďalšieho riadku napíšte smerovacie číslo a mesto, prípadne číslo mestského obvodu.Do ďalšieho riadku napíšte smerovacie číslo a mesto, prípadne číslo mestského obvodu.
    5. Posledný riadok obsahuje názov štátu, ak posielate list do zahraničia. Na tuzemské zásielky sa názov štátu nepíše.
Pan
Karel Nový
Husova 8
602 00 Brno
Vážená paní
Alena Nováková
Č.p. 77
679 13 Sloup

Ďalšie rady

 • Do pravej hornej štvrtiny nalepte poštovú známku s dostatočnou hodnotou.
 • Ľavá horná štvrtina je miestom pre napísanie adresy odosielateľa – napíšte svoju adresu približne 1 cm od okrajov obálky. V prípade nezastihnutia adresáta vám bude list vrátený. Jednotlivé riadky píšte v rovnakom slede, ako u adresáta.
 • Kam sa píše adresát? Pod nalepenú poštovú známku.
TIP: Píšte si s deťmi, ktoré sú v tábore, u babičky na prázdninách a pod. Učíte ich posielať listy a komunikáciu vôbec.
Na vašom súkromí nám záleží
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie