Ako odstrániť lepidlo z etikety?

Etikety s čiarovým kódom, zložením, názvom výrobku alebo napríklad s cenou sú často nevítanou ozdobou plastových obalov, sklenených misiek a nádob, pohárov alebo pet fliaš. Pokiaľ chceme obal použiť na niečo iné alebo na zaváracie poháre nalepiť v ďalšej sezóne inú nálepku, napáchajú etikety dosť neplechy. Drží totiž ako pribyté. A pritom sú len prilepené. Často ale lepidlami, ktoré po sňatí papierovej časti na podklade zostanú, a nejde s nimi pohnúť.

Aby boli etikety na pohároch s medom alebo slivovicou ako nové

Pripravili sme pre vás niekoľko spôsobov, ako si so zákernými a nepeknými šmuhami od lepidla, na ktoré sa často nachytajú ešte ďalšie smietka, poradiť. Pretože koreničky a poháre od zavarenín, medu, vína alebo slivovice vyzerajú s aktuálnymi, čistými ozdobnými etiketami na poličke v špajze lepšie ako so starou, na pol otrhanou a niekoľkokrát prepisovanou nálepkou. Na každé lepidlo ale platí niečo iné a tak je možné, že budeme musieť s odstraňovaním starších nálepiek experimentovať a vyskúšať viacero tipov. Poďme na ne.

 

Horúca voda a hubka na riad

Na etikety na sklenených či plastových nádobách často pomáha, keď ich necháme poriadne odmočiť v horúcej jarovej vode. Pokiaľ nám to povrch dovolí, môžeme skúsiť lepidlo opatrne zdrhnúť hrubou stranou hubky alebo drôtenkou, ale jemný materiál by sme mohli poškriabať.

 

Sóda a olej

Ďalší zo spôsobov, ktorý dokáže dostať vo väčšine prípadov lepidlo po etikete dole, je kašička z lyžičky jedlej sódy a oleja. Nanesieme ju na lepivé škvrny, necháme chvíľu pôsobiť a papierovým obrúskom zotrieme kašičku aj s lepidlom.

 

Detský olejček

Rýchlym a efektívnym „odlepovačom“ je aj detský olejček. Stačí ním pokvapkať chumáč vaty alebo odličovací tampón a potrieť fľak od lepidla.

 

Odlakovač na nechty

Vyskúšať môžete aj odlakovač na nechty. Pravdepodobne sa vám s ním podarí etiketu odstrániť, ale dajte pozor na to, na aký materiál ho chcete vatou alebo odličovacím tampónom naniesť. Hodí sa skôr na kov alebo na sklo. Plast by sa mohol odfarbiť a zničiť.

 

Fén

Fénovanie etikety, aby sa lepidlo rozohrialo a odlepila sa papierová časť vrátane lepu, pomáha väčšinou na nové výrobky, ktoré sú poetiketované z výroby a lepidlo sa na nich ešte nestačilo rozbabrať. Spôsob je inšpirovaný napríklad výrobcami odporúčanými metódami, ako zložiť zo steny samolepiace tapety.

 

Technický lieh

Zlyhali všetky predchádzajúce spôsoby? Potom bude musieť prísť na rad chemický spôsob, ako sa zbaviť etikety z fľaše alebo inej nádoby – technický lieh alebo iný alkohol. Namočíme do neho handričku a očistíme etiketou zašpinené miesto. Trošku liehu je dobré mať vždy po ruke, môže totiž pomôcť aj v opačnom prípade. Pokiaľ chceme na sklenenú fľašu alebo zaváračku etiketu nalepiť tak, aby pevne držala a nesplavovala, odmastíme si ním povrch skla. Nálepka potom bude držať pevne na svojom mieste.

 

Na vašom súkromí nám záleží
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie