Čo je to juta?

Juta je textilné vlákno, ktoré sa vyrába z niektorých druhov jutovníkov. Jutovú priadzu využíva textilný priemysel ako jeden z najlacnejších materiálov. Medzi výhody patrí odolnosť voči mikroorganizmom a možnosť jednoduchého farbenia podľa potrieb. Problémom produktov vyrobených z jutových priadzí je dielčie uvoľňovanie vlákien, takže sa z nich pri opotrebovaní trochu práši.

Jutové vrecia sa používajú vďaka svojej drobnej priedušnosti na prepravu a uchovanie ovocia, zeleniny, cibule, zemiakov, orechov či napríklad pevných palív. Obmotané okolo stromčekov zase zachránia kmene pred nájazdom hladovej zveri. Špeciálne jutové vrecia nachádzajú využitie pri stavbe protipovodňových bariér. Okrem veľkých vakov sa z tejto prírodnej textílie vyrábajú dekoračné predmety (u nich sa často využíva farbenie či bielenie juty), protierózne textílie, stuhy alebo motúzy.

Na vašom súkromí nám záleží
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie