Bublinková fólia - história, výroba, druhy a výhody

 

 

Distribúcia SLOVENSKO

Výroba bublinkovej fólie na mieru a fólie s potlačou- dopytový formulár pre Slovenskú republiku:
https://www.obalnet.sk/zakazkova-vyroba/

Distribuce ČESKO

Výroba bublinkových folií zakázku a fólií s potiskem - poptávkový formulář pro Českou republiku:
https://www.obalnet.cz/zakazkova-vyroba/

Forgalmazás MAGYARORSZÁG

Egyedi papírdobozok és nyomtatott dobozok gyártása - kérdőív a Magyar Köztársaság számára:
https://www.csomagolaskiraly.hu/egyedi-gyartas/

zakázková výroba lepicí pásky
Vyrábame fólie, s potlačou podľa potrieb našich zákazníkov, ako aj ďalšie výrobky, napríklad krabice, lepiace pásky, fixačný a výplňový materiál, preložky, hrany, lepenky, ako aj reklamné predmety.
 

Na fólie je možné vytlačiť LOGO, ZNAČKU, reklamný odkaz, upozornenie, upozornenie, registračné číslo alebo dnes moderný PIKTOGRAM vo forme QR, EAN kódu alebo len textu.

Fólie s potlačou dodávame nielen v Bratislave, Trnave, Nitre, Prešově, ale obsluhujeme celú Slovenskú republiku a nielen to, dodávame aj do zahraničia, kde nás zákazníci nájdu pod značkou csomagolaskiraly.hu Budapešť alebo obalnet.cz Praha. Ak máte v týchto krajinách pobočku alebo centrálu, môžete komunikovať, fakturovať a riadiť logistiku priamo do týchto miest.

Vše o bublinkové fólii obalnet.cz

Bublinková fólia - história, výroba, druhy a výhody.

Čo je bublinková fólia?

Najdôležitejším prvkom bublinkovej fólie je plastová kapsa, ktorá po naplnení vzduchom vytvorí bublinu.

Výhodou tohto riešenia je vzduch. Presnejšie povedané, jeho stlačiteľnosť, t. j. fyzikálna stlačiteľnosť objemu vzduchu a schopnosť opätovného rozšírenia. Jednoducho povedané, bublina funguje ako nafukovacie kúpacie kreslo v niekoľkých smeroch, a to na vodnej hladine aj na súši.

Izolant - izoluje z hľadiska tepelných mostov, používa sa v stavebníctve, izoluje proti vlhkosti a používa sa v elektrotechnickom priemysle proti statickej elektrine.

Bublinková fólia je odolná - neprepúšťa vodu a nečistoty.

Pláva na hladine ako kúpacie lehátko, preto sa bublinková fólia bežne používa aj na zakrytie povrchu bazénov a udržiavanie teploty vody v nádrži. Na rýchlejšie zohriatie vody v bazéne je najvhodnejšia čierna fólia, pretože čierna farba priťahuje slnko. Možno použiť aj priehľadnú bublinkovú fóliu, pri ktorej slnečné lúče prenikajú hlboko do bazéna, a tak ohrievajú väčší objem vody.

Bublinková fólia sa používa aj pri uskladňovaní vody v záhradných sudoch na dážď - na ochranu pred larvami komárov. Ak bublinkovú fóliu položíte na povrch, zostane plávať a utesní povrch nielen proti nečistotám a listom, ale najmä proti larvám komárov. Nová dažďová voda môže bez prekážok prúdiť, vďaka bublinkovej fólii zostane plávať na povrchu.

História bublinkovej fólie

V roku 1957 sa objavila prvá bublinková fólia, za jej vznik sú zodpovední Marc Chavannes a Alfred Fielding, ktorí sa zrejme nesnažili vyrobiť jeden z najpoužívanejších obalových materiálov vo všetkých odvetviach súčasnosti. Najprv vyrábali 3D tapetu, potom izolátor a všetko to viedlo k tomu, že v roku 1961 sa bublinková fólia začala používať na ochranu výrobkov pod názvom BUBBLE WRAP.

Výroba v kocke

Materiál vo forme granúl sa roztaví na viac ako 400 stupňov, potom sa vytvorí roztavená hmota, ktorá sa naleje do strojov - valcov, kde sa táto hmota vyrovná na požadovanú výrobnú hrúbku/pevnosť (meria sa v qm, tzv. mikrónoch).

Potom sa pomocou vákua vytvoria vrecká (budúce vzduchové bubliny). Tieto bubliny sa potom utesnia ďalšou samostatnou, už plochou vrstvou roztaveného materiálu, aby sa zabránilo úniku vzduchu z bubliny. Takto sa vytvorí plastová bublina, ktorá je naplnená vzduchom v dlhých výrobných formátoch, ktoré sa ďalej režú na požadované rozmery. Bublinková fólia sa potom zroluje do roliek alebo nareže na listy.

Počas výroby je možné meniť vlastnosti - hrúbku/pevnosť, veľkosť (priemer) jednotlivých bublín, počet vrstiev a samozrejme rozmery (veľkosti) výslednej fólie a v neposlednom rade aj farebné prevedenie. Dobrým príkladom je červená antistatická bublinková fólia. 

Niečo viac o našej bublinkovej fólii, ktorá sa používa najmä pre potreby ochrany výrobkov pred mechanickým poškodením, stlačením, nárazmi, pádmi, ale aj ako výplňový materiál na upevnenie do kartónových krabíc a iných obalov a balení.

Bublinková fólia je obľúbená pre jednoduchú manipuláciu pri balení a ochrane tovaru, dá sa vyrobiť perforovaná, čo urýchľuje pracovné činnosti, a nie je potrebné ju strihať/rezať, takže manipulácia je nielen efektívnejšia, ale aj bezpečnejšia.

Bublinkové fólie možno rozdeliť aj podľa veľkosti jednotlivých bublín. Štandardná veľkosť bubliny je 10 mm, ale často sa používajú aj bublinkové fólie s veľkosťou bubliny 30 mm.

2-vrstvová bublinková fólia od šírky 20-200 cm, hrúbka 25-270 míľ, návin od 10 m do 400 m

3-vrstvová bublinková fólia so šírkou 20-200 cm, hrúbkou 50-270 mm, v kotúčoch od 10 m do 300 m

5-vrstvová bublinková fólia od šírky 50-200 cm, hrúbka 100-270 mm, návin od 10 m do 200 m bublinková fólia s lamináciou od šírky 20-200 cm, hrúbka 40-200 mm, návin od 10 m do 200 m

Druhy vrstev bublinkové fólie

Fólie sú k dispozícii v rôznych farbách a môžu byť označené, potlačené alebo perforované.

Laminácia

Laminovaná bublinková fólia poskytuje väčšiu ochranu predmetov, takže je vhodná na balenie objemných a ťažších výrobkov, izoláciu, ochranu proti roztrhnutiu...

Laminovanie je možné

- papierom- poskytuje vyššiu pevnosť, chráni predmety náchylné na poškodenie, používa sa na ochranu krehkých predmetov, ale aj nábytku.

- penovým polyetylénom - určený na ochranu kovových výrobkov, má tepelnoizolačné vlastnosti.

netkanou textíliou - poskytuje vysokú pevnosť a ochranu proti poškriabaniu

- HDPE fóliou - mikroténová fólia na balenie predmetov s vyšším rizikom prepichnutia a skĺznutia

- hliníkovo fóliou - používa sa ako izolácia v stavebníctve pri stavbe podláh, striech

- PP fóliou s polypropylenom - k ochraně extrémně ostrých částí předmětů, jako jsou hroty a hrany. Odolává propíchnutí, příčnému a podélnému tahu.

Druhy bublinkovej fólie

Elastická bublinková fólia - až 3-krát väčšia rozťažnosť, až 6-krát väčšia ochrana proti prepichnutiu.

Antistatická bublinková fólia - Antistatická/ESD zabraňuje vzniku elektrostatického náboja.

Protikorózna bublinková fólia - napustená odparovacími inhibítormi korózie VCI, ktorá chráni kovové výrobky v uzavretých obaloch až 24 mesiacov, sa používa v zámorskej preprave s vyššími nárokmi na ochranu predmetov proti morskej soli.

Bublinková fólia s potlačou - môžeme vytlačiť text, logá, obrázky, znaky vrátane farieb podľa vášho želania.

Všetky uvedené typy bublinkových fólií je možné vyrobiť na zákazku podľa požiadaviek a potrieb zákazníka.

Príbeh zo života

Izolácia lietadla proti výbuchu

V USA sa našli nadšenci, ktorí verili, že ak zaizolujú dopravné lietadlo dostatočnou vrstvou bublinkovej fólie v interiéri lietadla, potom počas/po teroristickom útoku s výbušninami na palube môžu pomocou bublinkovej fólie eliminovať výbuch, po ktorom zvyčajne nasleduje pád lietadla. Pri experimente doslova obložili bublinkovou fóliou celý interiér trupu veľkokapacitného dopravného lietadla a potom tento už nepoužívaný tzv. uzemnený stroj vyhodili na zemi do vzduchu pomocou pyrotechnikov s primeraným množstvom výbušniny. Čo si o tom myslíte? Našla bublinková fólia nové využitie? V leteckom priemysle, a teda aj v doprave, je hlavným faktorom hmotnosť. Tu má bublinková fólia so svojou nízkou hmotnosťou určite svoje opodstatnenie a javí sa ako super materiál. Ďalším faktorom je určite cena, ako všade inde na svete. Aj tu bublinková fólia dominuje nad inými materiálmi, ako je napríklad hliník. Žiaľ, z hľadiska prínosu pre bezpečnosť alebo aspoň zmiernenia následkov výbuchu bublinková fólia, a teda celý interiér paluby lietadla, nezaznamenala žiadny prínos. Po výbuchu pripravenej nálože vzniknutá tlaková vlna v okolí explózie odlomila približne 4 m2 trupu a vytvorila dieru, ktorá bola identická ako v lietadle bez použitia vnútornej výplne z bublinkovej fólie. Na záver možno konštatovať, že je škoda, že táto aplikácia nevyšla.

Výhody

Cena, manipulácia, široké spektrum použitia, mäkké, pevné, farebné, opakovane použiteľné, recyklovateľné, pružné, chráni pred nárazom, prepichnutím, poškodením, znečistením, vlhkosťou, poveternostnými podmienkami.

Tip

1. Upozorňujeme, že ide o priemyselnú výrobu, pri ktorej sú výrobné odchýlky povolené zákonom.

2. Stlačenie bublín spôsobí ich prasknutie, únik vzduchu a odlupovanie, čo môže pomôcť zvládnuť stres.

Zákaznícka linka a e-mailový kontakt pre otázky v prípade nejasností 2 2220 5813 info@obalnet.sk
Bublinková fólia - história, výroba, druhy a výhody
Vytvorené17. 7. 2023
Na vašom súkromí nám záleží
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie