Vyberáte výplňový materiál? Prinášame vám tipy, na čo si dať pozor

Vlastníte e-shop, objednávky sa vám len hrnú a vy sa radujete, že ide všetko ako po masle. Radosť vám však môžu čoskoro skaziť obavy a nervozita, ako tovar k zákazníkovi v poriadku dopraviť. Prím začnú hrať výplňové materiály, ktoré váš tovar v priebehu prepravy ochránia. Vybrať tie správne môže byť však celkom tvrdý oriešok. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo všetko by ste mali pri ich výbere vziať do úvahy.

Čo najčastejšie posielate?

Najskôr si ujasnite, aké produkty najčastejšie posielate. Ide spravidla o jeden druh výrobkov (napríklad ručne vyrábaná keramika), alebo svojim zákazníkom ponúkate široký sortiment tovaru od oblečenia cez riad až po elektroniku? Každý produkt totiž vyžaduje inú starostlivosť pri balení a doprave. Z dôvodu zníženia nákladov sa však rad podnikateľov pri nákupe výplňového materiálu orientuje najmä podľa ceny, nakúpia veľké množstvo jediného druhu a vyplnia ním všetky balíky bez rozdielu. Paradoxne tak môžu prerobiť, keďže zužitkujú viac materiálu, než je nutné.

Je treba posúdiť, či odosielaný tovar výplňový materiál vôbec potrebuje. Mäkké veci, ako sú plyšové hračky či oblečenie, nie je nutné obaľovať vrstvami ochrannej bublinkovej fólie, napriek tomu to rad e-shopov stále robí. Je to často dané tým, že zamestnanci v sklade použili príliš veľkú krabicu, ktorú samotným tovarom nie je možné vyplniť. Tým sa však zbytočne zvyšuje nielen uhlíková stopa, ale aj následná frustrácia zákazníka, ktorý sa musí vyrovnávať s objemným výplňovým materiálom aj u vecí, ktoré toľko ochrany nepotrebujú.

Naopak u krehkých vecí, kde hrozí riziko rozbitia alebo poškodenia počas dopravy, je vhodné zvoliť výplňový materiál tak, aby bol tovar usadený „ako na obláčiku“ a nemohlo sa s ním nič stať ani pri neopatrnom zaobchádzaní dopravcu. Obecne platí, že čím drahšia či krehkejšia vec, tým viac pozornosti by ste mali výplňovému materiálu venovať.

Krehké veci vhodne ochránite bublinkovou fóliou alebo Flo-pakom (pružnými polystyrénovými telieskami), ktoré výborne tlmia nárazy. U týchto materiálov však berte do úvahy, že zaberajú veľa priestoru (nielen v krabici, ale aj na sklade) a nie sú príliš šetrné k prírode. U produktov menej náchylných k rozbitiu (knihy, kuchynský riad, hračky) vám bude stačiť dostatočná vrstva krčeného papiera, ktorý je ekologickejší a navyše pôsobí exkluzívnejším dojmom.

Vhodná baliaca stanica vám uľahčí prácu

Nemali by ste opomenúť ani fakt, ako sa s ktorým materiálom bude pracovať. Reč nie je len o pohodlnosti, ale aj o rýchlosti a efektivite. Rýchlosť balenia má totiž priamy vplyv na to, koľko potrebujete pracovnej sily na zabalenie požadovaného množstva objednávok. Počty pracovníkov navyše môžu kolísať v závislosti od sezóny.

A ako je to so samotnými materiálmi? Krčeným papierom naplníte krabicu raz dva, u Flo-pakov sa nezaobídete bez podávača, pretože jednotlivé penové vankúšiky majú nepekný zvyk sa všade rozsypávať. Vhodne navrhnutá baliaca stanica s dobre umiestnenými odvíjačmi a podávačmi vám ušetrí množstvo problémov.

Správne balenie = najlepšia vizitka vašej firmy

Zabalili ste objednávku a poslali ju na miesto určenia? Výborne, tým máte splnené. Teraz sa však skúste vžiť do úlohy zákazníka, ktorý váš balík dostane. Aký z neho bude mať dojem? Objemné krabice preplnené obalovým materiálom pôsobia nehospodárne a zákazník sa navyše musí vyrovnať s hromadou odpadného materiálu.

Umenie efektívneho, rýchleho a šetrného balenia zaberie čas a energiu. Zvolená výplň má priamy dopad na to, či sa tovar k zákazníkovi dostane v poriadku a akú reakciu u neho vyvoláte. Pri jej výbere musíte myslieť nielen na životné prostredie, ale aj na skladovú logistiku a vaše finančné možnosti. Teraz však viete, ako o výplňových materiáloch premýšľať a čo všetko brať pri ich výbere do úvahy. Prezrite si našu ponuku a vyberte si tie správne pre vašu firmu.

Vyberáte výplňový materiál? Prinášame vám tipy, na čo si dať pozor
Vytvorené30. 6. 2022
Na vašom súkromí nám záleží
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie